Пепа Николова-Пеша представя дебютната си изложба „Гората, която създадохме?“ – изследване на устойчивостта и връзката ни с природата. Това съобщават от галерия „Сердика“, домакин на събитието от 13 септември до 5 октомври.
Деветото поредно издание на Международния китарен фестивал GuitART ще изненада пловдивчани и гости на града от 4 до 6 октомври, съобщиха от община Пловдив.
Любителите на класическата китара ще имат възможност да чуят богата програма, включваща както световноизвестни китаристи и музикални групи, така и новоизгряващи млади таланти.
В рамките на фестивала ще има концерти, майсторски класове, лекции, международен конкурс за класическа китара и музикални работилници. Фламенко, аржентинско танго, джаз, фънк и класика пък са само част от музикалните стилове, които меломаните ще имат възможност да чуят.
„Радваме се да посрещнем отново в Пловдив някои от най-талантливите китаристи и музиканти в света. Нашата публика може да очаква невероятни изпълнения, които ще покажат красотата и емоционалността на най-популярния музикален инструмент“, съобщават организато
В петък вечерта, 30 август, в Археологически комплекс „Калето“ в Мездра се представя постановката „Исмаел в Париж“ на пътуващ театър „Бабел“ от Франция.
Преди Мездра актьорите са играли на сцена във Венеция, коментира Йоана Константинова – учител по английски и френски език в СУ „Иван Вазов“, Мездра.
Тя е поканила тримата комедианти с основна цел да се популяризира френският език.
По думите й в пиесата участват майка, баща и син. Естел Бониер Бел Хадж, Мансур Бел Хадж и техният 12-годишен син Исмаел Бел Хадж разказват историята на млад тийнейджър с вечно бързащи родители, който открива случайно, че неговите баба и дядо са били парижки кабаретни артисти. Когато те се появяват пред очите му, Исмаел открива един вълшебен Париж.
„Постановката е забавна, играе се в 28 държави, а нашата публика ще ра
Кукленият спектакъл „Малката рибка" ще има премиера на 3 ноември в Драматично-кукления театър (ДКТ) „Васил Друмев", обяви на пресконференция директорът на шуменския театър Илия Виделинов.
Актьорите Валентин Методиев и Йоана Генчева са режисьори на спектакъла и автори на драматизацията. Куклите и сценичната среда също са тяхно дело. Представлението е много визуално, има много игра със светлина и сенки, отбеляза Виделинов.
Директорът на ДКТ „Васил Друмев" съобщи, че новите попълнения на шуменския театър Генчева и Методиев правят дебют на много нива с този спектакъл - като актьори на шуменска сцена, автори на драматизация и режисьори. Те са завършили специалност „Актьорство за куклен театър” в Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов“, добави той. По думите му представлението е подходящо за п
Три концерта и пет изложби са в програмата на Националния музей „Земята и хората“ този месец, съобщават от екипа на музея.
През ноември посетителите ще може да разгледат временните изложби „Нови постъпления 2024“, „Зелената приказка на камъка“, „В чудния свят на конкрециите“- колекция на Ванюша Иванов, „Умни минерали за умни телефони“.
На 29 ноември ще бъде открита изложбата „Приказки с цветя в музея“ – изложба икебана. Тя ще продължи до 1 декември, отбелязват от екипа на музея.
Тази вечер и на 21 ноември НМ „Земята и хората“ ще бъде сцена на концерт на Симфониета - Видин. На 16 ноември ще бъде представен концерт от фестивала „Изкуствата за Земята“.
/ВСР
Певицата Виктория (Victoria) се завръща с празничен сингъл, наречен Sad girl winter (again).
С тази песен тя се обръща към онези, които изпитват едновременно радост и тъга по време на празниците, и създава място за емоциите, които често празничната музика пренебрегва, разказват от „Орфей мюзик“.
По думите им сингълът е придружен от видео, което разкрива истинската Виктория в цялата естественост и уязвимост. Песента е създадена от шведски композитори, а самата изпълнителка е съавтор. Клипът е сниман от режисьорката Виктория Караколева.
„Sad girl winter (again)“ е песен за сърцераздирателното чувство на самота в навечерието на Коледа, когато вместо радост и споделеност, душата се чувства разбита. Написах я от дълбока тъга, но с малко надежда за коледно чудо“, казва <
С концепция, разработена от Валентин Бакърджиев, изложбата предлага уникално многосензорно преживяване, което съчетава изкуство и екологично съзнание, коментират организаторите.
Авторката, макар и нешироко известна в художествените среди, има богат опит като сценограф и костюмограф, работейки повече от 30 години в театъра и киното. През този период е създавала костюми и декори за други сценографи и костюмографи, но сега, на 54 години, решава да излезе на преден план.
„Гората, която създадохме?“ представя „дървета“, изработени от рециклирани тъкани, събрани през годините на нейната работа в театъра и киното. Тези тъкани са трансформирани в текстилни творби, която размиват границите между художествената галерия и омагьосаната гора. Вътре в тази текстилна гора, посетителите ще могат да разгледат разнообразни произведения на изкуството, които отразяват визията на Пепа Николова за творческа повторна употреба на материали.
„За мен тази изложба е личен връх в кариерата ми. След толкова години работа зад кулисите, е вълнуващо да мога да представя своя собствена визия и да покажа какво може да се постигне чрез устойчиви практики“, казва Пепа Николова-Пеша.
По думите й основни послания на изложбата са устойчивост – насърчаване на размисъл върху влиянието на човека върху околната среда и необходимостта от разумно потребление, повторна употреба и пренасочване – демонстрация на творческия потенциал на рециклираните материали и тяхната трансформираща сила, баланс с природата – напомняне за важността на хармонията между човека и природата.
Певецът Ъшър отложи началото на световното си турне Past Present Future, за да си почине и възстанови, предаде ДПА.
Осемкратният носител на „Грами“ обяви новината часове преди началото на първия си концерт в Атланта, Джорджия.
Ъшър не даде обяснение от какво точно трябва да се възстанови и почине. „През моята над 30-годишна кариера 100% от кръвта, потта и сълзите ми са насочени към това да покажа най-доброто изпълнение и да създам незабравимо преживяване за феновете си“, написа той в Инстаграм.
„Имам намерение да го направя и по време на това турне, затова се налага да отложа днешното шоу и да го пренасроча за по-късна дата, за да дам възможност на тялото ми да си почине и да се излекува. Последното нещо, което искам да направя, е да разочаровам вас, феновете, които с нетърпение чакахте началото на това турне.
Вторият и третият от концертите на шестото издание на международния фестивал „Камералия“ представят премиерно за България камерната музика за струнни инструменти и пиано на композитора Рихард Щраус, съобщават организаторите.
От екипа припомнят, че през 2024 г. се отбелязват две годишнини на автора - 160 години от рождението му и 75 години от неговата смърт.
„Концертът, състоял се на 24 септември в препълнената зала на Софийската градска художествена галерия, предизвика бурни и продължителни аплодисменти на публиката за изключителните музиканти Лия Петрова (цигулка), Виктор Тренев (цигулка), испанския виолончелист Габриел Уреня, пианистите Донка Ангъчева и Людмил Ангелов“, разказват организаторите.
В концерта на 29 септември ще звучат и още камерни творби за струнни инструменти и пиано на Щраус, в изпълнение на изцяло български екип от из
Първото издание на Sofia Art Fair превърна София в истинска световна сцена на съвременното изкуство, обявиха от екипа на първото международно изложение за изобразително изкуство в България, което се проведе от 3 до 6 октомври.
„Sofia Art Fair показа, на първо място, че интересът към съвременното изкуство в България е много значим. Изглежда е чакал това голямо събитие, което да го изведе на повърхността.
Пазарният потенциал е огромен, а публиката е жадна за информация, за пряк контакт с изкуство и художници. Именно подобно мащабно и стилно събитие, което отговаря на най-добрите световни практики, откликва на тези потребности“, казват организаторите.
От екипа отбелязват, че в рамките на изложението са реализирани рекордни продажби за първо издание на форум от подобен характер в Европа. в
„Tворби на български и международни артисти намери
В България e най-голямата неяпонска група автори на кири-е в целия свят. Това каза в интервю Ани Иванова, организатор и куратор на изложбата "Природна хармония", която представя творби на японското хартиено изкуство кири-е.
Тя е подредена в Художествена галерия "Илия Бешков".
Иванова разказа, че кири-е е японско изкуство, което започва още от седми век. То е внесено от Китай, като с него са се правили шаблоните за декорация на кимона и други текстилни произведения. След Втората световна война в Япония започва да се използва като техника. "Така както някои автори работят с акварел и акрилни бои, то някои могат да правят творбите си в кири-е. "Кири" на японски означава режа, а "е" е наставката, която се слага за картина, т.е. рязани картини", допълни Иванова.
Тя е първият автор в България, който започва да реже цветни кири-е картини.
"Занимавам се с
Петима творци са номинирани за Националната награда за скулптура на името на академик Иван Лазаров, която ще бъде връчена на 1 ноември в художествената галерия "Владимир Димитров-Майстора" в Кюстендил.
Това са Георги Минчев, Емил Попов, Зиятин Нуриев, Снежана Симеонова и Стефан Лютаков, съобщи директорът на галерията проф. Валентин Господинов.
В незавършената част на галерията ще бъде открита изложба и на миналогодишния носител на наградата Крум Дамянов.
Националната награда за скулптура е знак за подкрепа на българските творци скулптори, уважение към труда, оценка на постиженията и обществено признание за приноса, мястото и ролята им в българската култура. Наградата се връчва за значимо авторско представяне и творчески постижения в сферата на скулптурата. Тя има стимулираща функция за развитието на съвременната българска пластична култура.
От гал
Пепа Николова-Пеша е родена в Сливен. Живее и работи в София. Работи в Младежки театър ;Николай Бинев" повече от 30 години. Участвала е в създаването на над 70 театрални постановки в страната и чужбина, като е изработвала костюми и декори. Художник по костюмите е на филмите „Шибил“ – 2019, и „Ботев“ - 2022 г.